Nasıl Yapılır? Programlar

Snapseed Nedir? Snapseed Nasıl Kullanılır?

Snapseed, Google tarafından yayımlanan bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Kullanıcılarına detaylı bir şekilde fotoğraf düzenleme şansı tanıyan uygulamada, dijital filtreler, renk ve ışık ayarları gibi seçenekler mevcuttur. Uygulama iOS ve Android için geliştirilmeye devam etmektedir. Mobil fotoğrafçılara tanıdığı imkânlarla sıklıkla kendinden söz ettiren uygulama, yine fotoğrafçılar tarafından en sık kullanılan uygulamalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Snapseed uygulamasını öne çıkartan birçok özelliği bulunmakta. Diğer birçok uygulamanın aksine önemli özelliklerin ücretsiz sunulması da uygulamayı öne çıkartmakta diyebiliriz. Bu noktada örneğin Lightroom Mobile bu uygulamanın en ciddi rakiplerinden birisi diyebiliriz. Ancak Snapseed RAW formatında görselleri ücretsiz bir şekilde tab etmemize olanak sağlarken, Lightroom Mobile bu iş için aylık abonelik gerektiriyor.

Snapseed’in PC versiyonlarına internet üzerinden ulaşılabilmekte. Ancak bu sürümlerin Google tarafından yayımlanmadığını ve dolayısıyla güvenilirliklerinin düşük olduğunu söylememiz mümkün. Snaapseed’i şimdilik yalnızca akıllı cihazlarımızla kullanabiliyoruz.

Snapseed Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı indirdiğinizde karşınıza pek çok ayar çıkmakta. Başlangıçta hazır renk ayarlarıyla devam etmenizi tavsiye ederiz. Programın kullanıcı arayüzü oldukça iyi dizayn edilmiş. Dolayısıyla kullanırken biraz kurcalayarak kafanızdaki soru işaretlerini silebilirsiniz ve birkaç fotoğraf düzenlemesinin ardından tüm özelliklerini aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken de oldukça basit. Programı açtığınızda dosyalarınızdan seçtiğiniz bir görsel üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Renk ve filtre ayarlarında Snapseed’in sizler için derlediği çeşitli preset’ler (ön ayarlar) bulunuyor. Bunları seçebilir ve hatta bunlar içerisinde de düzenlemeler yapabilirsiniz.

Programın sağladığı özelliklerden de bahsetmek gerekirse:

  • RAW Düzenleme: Snapseed RAW formatında çekilen görsellerin tab edilmesine olanak sağlar.
  • Renk Ayarları: Fotoğrafınızda mavileri daha açık, siyahları daha belirgin yapmak ister misiniz? Program bu noktada da elimizden tutuyor.
  • Keskinlik ve Yumuşaklık Ayarları: Uygulama sayesinde fotoğraflarımız üzerinde keskinlik ve yumuşaklık ayarlarını düzenleyebiliyoruz. Hatta Snapseed bu noktada bölgesel düzenlemelere de izin verdiğinden dolayı diğer programlardan biraz ayrılıyor diyebiliriz.
  • Kırpma, Rotasyon, Düzeltme Ayarları: Elbette profesyonel bilgisayar programlarındaki özelliklerin dahi birçoğunu barındıran Snapseed’in bu basit özelliklere sahip olması sizi şaşırtmayacaktır.
  • Renk filtreleri: Ön ayar seçeneklerinin ücretsiz ve bol olmasının yanı sıra diğer programlarda zor denk gelebileceğimiz çeşitli presetlerle de karşılaşmamız mümkün.

Snapseed dışa aktarırken format değiştirmeye izin vermesi, beyaz dengesinde düzeltmeler yapmaya olanak sağlaması gibi yönleriyle de öne çıkan bir uygulamadır. Umarız bu yazımız programı daha yakından tanımanıza yardımcı olabilmiştir.

Yorum yaz